השחקן שהחליט לשבור שתיקה והלך הכי רחוק:"סגר שווה לפשע"

השחקן שהחליט לשבור שתיקה והלך הכי רחוק:"סגר שווה לפשע"

השחקן הישראלי אושרי כהן("הכוכבים של שלומי", "בופור") כבר יצא שוב ושוב כנגד לא מעט מוסכמות בחברה הישראלית, והפעם הוא כנראה החליט ללכת עד הסוף בפוסט כנגד מה שמתחולל בממשלה וטוען ש"סגר=פשע" וזה רק על קצה המזלג!

 

נראה שלא מעט אמנים ישראלים פותחים עוד ועוד את מה שיושב על לבם בעקבות המצב המדיני והפוליטי, ולא הם לא ממש בעד הסגר או התהליכים שקורים עכשיו במדינה אלה נגד ראש הממשלה, השוטרים, חברי הכנסת ובעצם כל מה שמרכיב את ההחלטות האחרונות בדבר הסגר והקורונה.

השחקן שהחליט לשבור שתיקה והלך הכי רחוק:"סגר שווה לפשע"

אושרי כהן עלה ממש עכשיו בפוסט סופר מקיף בו הוא חושף את דעותיו בלי פילטרים והיה לו הרבה מאוד מה לשפוך בפוסט ארוך ומפורט, היו כאלה שהריעו ומנגד הוא חטף קללות ונאצות, ואלה הדברים שכתב:

סגר=פשע. אחד הדברים הבולטים בתקופה שאנחנו עוברים הוא שמרוב נושאי מריבה כבר איבדנו את השיח. אין ספק שיש מרוויחים גדולים מהסיטואציה הזו, אבל להתווכח על זה כאן- יהיה לחטוא באותו נושא . איך אומרים?מרוב מסיכות לא רואים את הפער. אז בואו ננסה , לחמש דקות קריאה- לצאת מאותה נקודה מוסכמת, ליצפות השתלשלות אירועים הגיונית- ואז להסכים עליה או לא. אז בואו נצא מנקודת הנחה מוסכמת שסגר הוא מצב רע לאזרח הקטן. שאף אחד לא רוצה בו.

ורק נסכים לרגע שזה לא מצב הגיוני לאדם לחיות בו. נכון? מצב שבו אסור לו לבקר את משפחתו או לעבוד במקצוע שלו או ללכת מהבית שלו כמות מסויימת של מטרים. כולנו מקבלים את רוע הגזירה ״בגלל המגיפה״ ובלבד שמבטיחים לנו שזהו מצב חירום זמני. מי שעדיין מתקשה להסכים שפשוט יישאל את עצמו :

 

״האם אני מוכן שהילדים שלי ילמדו מהזום מכיתה א׳ ועד הצבא מבלי שביקר אותם חבר בבית ומבלי שפגשו בן אדם אחר פנים מול פנים?״. התשובה היא כמובן ״חס וחלילה״. אם לדעתכם זו אפשרות לגיטימית לחיים אז אתם פסיכופטים ואולי אין צורך שתמשיכו לקרוא. פשוט תתקשרו לעזרה נפשית. תגידו שאני שלחתי אתכם.

 

עכשיו נשאלת השאלה: מהי תקופה זמנית? את התשובה לצערי אנחנו חווים על בשרינו כבר תקופה ארוכה מאוד. מה שהתחיל בסגר של שבועיים הפך מהר מאוד לתקופה של הגבלים משמעותיים (שלא רחוקים מסגר כללי) ועד ימינו שהפכנו כלואים ל״סגר כללי עד הודעה חדשה״. או איך שראש הממשלה מגדיר: ״אולי״ ״הרבה״ יותר זמן. או מילת הקסם האהובה עליי : ״כנדרש״. ופה קבור האלכוג׳ל! חודש זה זמני? שנה זה זמני? האמת שלפי ההגדרה המילונית גם עשר שנים יכולים להיות ״זמניים״. מי קובע מה נחשב זמני?

 

התשובה הברורה היא- הממשלה. בשורה התחתונה היא קובעת. יותר נכון העומד בראשה. ואין בזה שום פסול. אנחנו בין היתר נתנו לממשלה את המנדט להחליט ״מהי תקופת חירום זמנית״. עכשיו אנחנו צריכים לשאול את עצמנו- האם זהו מנדט לגיטימי? ומהו מצב חירום?

כאן נכנסים לתמונה עוד כמה שחקנים. טכנולוגיה, תקשורת וכלכלה (בנקים). שימו לב לדבר הבא. כל שחקן משמעותי שציינתי- הסגר עושה לו טוב. חוץ מלנו כמובן. האזרחים. טכנולוגיה: – סגר הוא פריחה אביבית לרשתות החברתיות . ובכלל לכל האפליקציות באשר הם. זה די ברור ואין מה להרחיב. כשבן אדם בבית, כשכל מה שקורה בעולם החיצון מועבר לו דרך המכשיר הקטן- הוא צורך ממנו יותר

 

. כמה נפלא. הסגר הוא גם מצויין לכלי האכיפה הטכנולוגים. הרי סגר מבקש אכיפה גלובלית שלא הייתה עוד כדוגמתה בהיסטוריה האנושית. כרגע כולם חושבים על תירוץ לתת לליבו הרחום של השוטר במחסום בדרך לאמא שלהם.

השחקן שהחליט לשבור שתיקה והלך הכי רחוק:"סגר שווה לפשע"

אבל בסגר הרביעי או החמישי כשייסיימו לפרוס את כל האנטנות של ה 5g , מצלמות חכמות יזהו כל תנועה של הרכב שלך וישלחו לך ישירות לדואר את הקנס העולה וגובר. מחסומים רובוטים. חרגת במטר- כנס למייל שלך ותשלם. הרי המידע האישי שלך כבר נמצא אצל השבכ, עכשיו נשאר רק לאשר בו שימוש יותר אגרסיבי. מוזמנים לצפות בסרט שלי ״פיצה חדשה״ (ביוטיוב) כדי להבין את כוחה של הטכנולוגיה על האזרח הקטן. זה קומדיה קצרה אל תדאגו אני לא בא להשחיר. רק לעורר. בחיוך. כרגע.

תקשורת- מה אפשר לומר? מאז ומעולם תקשורת העדיפה כאוס על פני חיים שקטים ונורמטיביים. כולנו בחדשות כל היום. אפילו קרה מה שהתקשורת חיכתה לו מאז ומעולם- הממשלה משתמשת בהם להעברת המסרים! עובדים ביחד! הרי ביננו, אף אחד לא קיבל מכתב לדואר מהממשלה שמבקש ממנו להישאר בבית ומסביר לו למה… או עד מתי?… קיבלת את ההודעה מהאישה באדום שמגישה את החדשות. או מהאפליקציה הקרובה לבוהנך.

 

כלכלה (בנקים)- משוואה פשוטה. בנקים רוצים אותך אצלם. יותר נכון את הכסף שלך. יותר נכון את ההתחייבות שלך. הבנק רוצה לתת לך הלוואות, רוצה שהמינוס שלך ייגדל ובאופן כללי חושק בריביות של כולנו. כי זה הבנק. זה המודל הכלכלי שלו. בלי לכעוס עליו. זה פשוט ככה עובד. ומעל כל אלה- הממשלה.

 

מהי מטרתה של הממשלה? לשמור עלינו ועל הסדר הציבורי. מבורך! צריך סדר ציבורי אחרת נחיה בכאוס. כמו כל בוס בכל משרד. שומר כל הסדר כדי להגדיל תפוקה. כי התפוקה היא אינסופית, תמיד אפשר להגדיל אותה, והעובדים תמיד יעדיפו איזון בעבודה. שנעבוד, אבל שגם יהיה כיף. עם חופש מדי פעם. וסביבת עבודה נוחה. שזה החתול והעכבר האנושי של כל פועל והבוס שלו.

עכשיו, מה עוזר לשמור על הסדר? מידע והפרדה. אלה הכלים של הבוס, ואלה הכלים של הממשלה. אם ניקח רגע מצב היפוטטי שבו כיף לנו בסגר ונוח לנו- הממשלה תחבק את המצב בשתי ידיים. נוח. נוח שכולם סגורים בבתים שלהם, שהמידע האישי שלהם נמצא בידי הבירוקרטיה, שכולם במסכים ואפשר להעביר מסר לכולם בבת אחת. מוזמנים לצפות בסרט שלי ״פסטה חשוכה״ (ביוטיוב) כדי לראות את המחיר שנשלם כשהשליטה האבסולוטית בחיינו תהפוך לכלי לגיטימי.

השחקן שהחליט לשבור שתיקה והלך הכי רחוק:"סגר שווה לפשע"

אז המסקנה פשוטה. סגר הוא רע לאזרח הקטן אך טוב לשולטים בו. ולכן האזרח הקטן יקום ויתנגד. כי זה לא זמני. זו דרך פעולה חדשה לשמור על הסדר. סדר עולמי חדש. ולמען הסדר הטוב- עושים הרבה רע. ואתם יודעים מה? אני אומר את זה בלי כעס. בלי אנארכיה.

 

בלי לשרוף צמיגים. לא חושב שיש מישהו רע שמלטף חתול מאחורי מסכים ונהנה מכל מה שקורה. זה פשוט עיוורון של בעלי אינטרסים. כמו הנעליים החדשות שקנית. הן יפות וכיף לך איתם. ואפילו גורמות לך לעשות ספורט. אבל אם תדע שילד בן 7 בסין ייצר אותן בכפייה כבר יהיה לך פחות נוח לרוץ. או לקנות אותה.

ממשלה יקרה- סגר הוא לא כלי לגיטימי. בואו נסיר אותו, נשכח שעשיתם לנו אותו ונמשיך להתקוטט פוליטית על מגוון נושאים אחרים. טוב? תודה. כל זה כמובן נאמר כשעננת המגיפה מעל ראשנו. ״יהיו עשרות אלפי מתים״ נאמר מפורשות כבר לפני כמה חודשים. גם כאן אין אנו יכולים לתת מנדט ל״סכנות שאולי יגיעו״.

 

הממשלה יכולה לדאוג לנו להווה. לא לקיים רשת הגנה עתידית. כי זה לא מחזיק מים. וכי כל פעם יהיה משהו חדש. זה כמו להגיד שאסטרואיד בדרך להשמיד את הכדור. לך תתווכח עם זה. וגם אם ממש רואים אותו מגיע , מה נעדיף? להיכלא בבתים או להינות מהכמה ימים שעוד נותר לנו? אני לא בא לזלז בשום מחלה , רק אומר שיש כלים לגיטימים להתמודד כמו תקציבים לבתי החולים, חיזוק ברופאים, בניסויים, בכל מה שצריך כדי להשיג שליטה על האש הזו.

 

להתמודד בכלים רלוונטים לרפואה? כן! סגר? לא! כי זה לא באמת עובד. כי זה לא לגיטימי. כי זה רומס חיים נורמטיבים לטווח הארוך. כי זה פטנט שהגיע מהמדינה שמאלצת ילד בן 7 לתפור לך נעליים! כי התרופה לא יכולה להיות קשה יותר מהמכה. עכשיו קחו את המילים שלי, שימו בפה של ספרדי בספרד או רומני ברומניה- כולנו באותה סירה. לא שמאל מול ימין. לא דתיים מול חילוניים. ולא תל אביבים מול דימונאים. האדם הקטן מול ניהול מערכת השליטה הגלובלית. סגר=פשע.